• Czas na wirtualizację

  posty: 19 komentarze: 4
  O wirtualizacji słyszałem już od dawna, ale nigdy nie było czasu, ochoty i determinacji aby się tym zająć. Coraz częściej serwer pracuje “pod kreską”, więc już najwyższy czas coś z tym zrobić. Teraz jest determinacja, ochota też, więc i czas się musi znaleźć ;)   Moda na wirtualizację ogarnęła już cały świat. Od małych firm po największe serwerownie. Trudno się temu dziwić skoro korzyści płynących z tego rozwiązania jest naprawdę wiele: oszczędność miejsca oszczędność... »

 • wozia Home System

  posty: 2 komentarze: 0
  Mój czyli wozia Home System jest to system automatyki domu, tak zwanego inteligentnego budynku połączony z systemem zarządzania wszelakimi multimediami. W założeniu oczywiście gdyż system nie jest jeszcze gotowy, nie jest nawet specjalnie rozpoczęty :-) Postaram się tutaj opisać jak zamierzam go wykonać i przedstawić postępy prac.   Po co? Po pierwsze oszczędności na rachunkach za gaz i prąd. Za gaz gdyż zamierzam sterować za pomocą systemu kotłem gazowym i to zarówno podczas ogrzewania jak i podczas... »

 • Google Chrome jako aplikacja pod Mac OS

  posty: 19 komentarze: 4
   Jedną z ciekawszych funkcjonalności google Chrome jest tworzenie aplikacji ze stron. Idealne dla stron narzędziowych. Nie wiedzieć dlaczego w wersji dla Mac OS opcja "Utwórz skrót do aplikacji" jest nieaktywna. Grrrr, trzeba sobie radzić samemu. Na szczęście nic w tym trudnego. Całość przedstawię na podstawie serwisu BiznesRadar.pl - aplikacji do śledzenia notowań giełgowych.     Pierwszym krokiem jest utworzenie struktury katalogów: $ mkdir -p... »

 • Szybka instalacja serwera DNS na CentOS 5.4

  posty: 19 komentarze: 4
  DNS (domain name server) to jedna z podstawowych usług sieciowych. Jej głównym zadaniem jest zamiana nazwy domeny na odpowiadający jej numerek IP. Korzystając z okazji, że muszę szybko przenieść obsługę DNS na nowy serwer, dlatego opiszę w jaki sposób to zrobić. Nie traktujcie tej konfiguracji jako ostatecznej, ale jako " startową ".   Zaczynamy od sprawdzenia czy na naszym serwerze jest już zainstalowany bind. # rpm -qa bind*   Jeżeli nie, instalujemy: #yum... »

 • Google Font API czyli czcionki od Wielkiego Brata

  posty: 19 komentarze: 4
  Projektując serwisy internetowe pamiętać należy, że użyte przez na czcionki nie koniecznie muszą znaleźć się pośród czcionek dostępnych u naszych czytelników. Różnice determinuje głównie system operacyjny. W różnych systemach zbiór standardowych fontów jest różny a ich część wspólna raczej mizerna. Często spotykanym rozwiązaniem jest użycie grafiki zawierającej niestandardowe czcionki. Takie rozwiązanie daje nam pewność, że napis będzie wszędzie wyglądał... »

 • Jak stworzyć dodatek do FireFox - krótki tutorial FF addons (extensions)

  posty: 9 komentarze: 4
  W jednym z ostatnich postów przedstawiłem kilka, moim zdaniem, wartościowych dodatków do FireFox pomocnych każdemu programiście www. Nadeszła pora, aby spróbować napisać własny dodatek. W poście tym opiszę jak stworzyć proste rozszerzenie do FF. Będzie to krótki i uproszczony tutorial, który mam nadzieję będzie pierwszym krokiem do tworzenia bardziej zaawansowanych i ciekawych dodatków.         Technologie Jeżeli tworzyłeś już wcześniej strony oparte... »

 • IE6, IE7 standalone - czyli jak testować serwis w starszych wersjach Internet Explorer

  posty: 9 komentarze: 4
  Okres "użerania" się z Internet Explorer 6 powoli przechodzi do historii. Jedna z największych zmor każdego programisty webowego wolno dogorywa w statystykach. Na dzień dzisiejszy różne źródła podają udział IE6 na poziomie 5,6% - 17,6%*. Niestety udział ten nie spadł jeszcze do poziomu, w którym możemy sobie zupełnie odpuścić zachowanie wstecznej kompatybilności serwisów z szóstym IE.   Bardzo przydatnym narzędziem do testowania serwisu w różnych wersjach Internet... »

 • Memcache - instalacja usługi i rozszerzeń PHP pod XAMPP (Mac OS X Leopard)

  posty: 19 komentarze: 4
  Każdy komu przyszło w udziale tworzenie serwisu o dużej oglądalności wie czym jest memcached, kto jeszcze nie wie, temu dedykuję ten post. Memcached do system pamięci podręcznej. Stworzony w 2003 roku dla LiveJournal przez Danga Interactive. Z powodu swojej wysokiej wydajności, skalowalności i banalnej implementacji stał się powszechnie używany. Dowodem na to są giganci, którzy go używają, m.in. Facebook, YouTube, Wikipedia i wielu innych. Pamiętać jednak należy, że mimo swoich zalet jest to nadal system pamięci... »

 • Dodatki do FireFox dla web developerów

  posty: 9 komentarze: 4
  FireFox to niewątpliwie najpopularniejsza przeglądarka wśród programistów webowych. Przede wszystkim jest to zasługa bogatej biblioteki bardzo dobrych dodatków dla developerów. Postanowiłem wymienić kilka dodatków z których osobiście korzystam. Podejrzewam, że dla większości z Was będą to oczywiste oczywistości... Liczę jednak na to, że podzielicie się informacją o innych pożytecznych dodatkach do FF, których poniżej nie wymieniłem.   Firebug Tego dodatku nie... »

 • Google Chrome na Mac już stabilne!

  posty: 19 komentarze: 4
  Fani przeglądarki chrome oraz komputerów z jabłuszkiem w kalpie mają dziś powody do zadowolenia. Google ogłosiło, że ich flagowa przeglądarka wyszła z wersji beta i jest stabilnym produktem. W najnowszej wersji poprawiono szybkość i stabilność przeglądrki. Wprowadzono również najbardziej pożądane funkcje m.in. tryb pełnoekranowy (Command + Shift + F). Chrome umożliwia synchronizowanie pomiędzy komputerami zakładek. Od dziś synchronizować możemy także preferencje samej przeglądarki - strony... »

 • Kurs mod_rewrite

  posty: 19 komentarze: 4
  Przepisywanie adresów URL (URL-Rewriting) to powszechnie stosowana praktyka. Implementacją tego mechanizmu w Apache jest moduł mod_rewrite. Głównym jej zadaniem przepisywania adresów jest: dostarczenie użytkownikowi krótkiego i deskryptywnego adresu optymalizacja adresu pod kątem SEO bezpieczeństwa (blokowanie dostępu do plików, katalogów według określonych reguł) obsługi przekierowań obsługi błędów rozłożenia ruchu (load balancing)   Zabawę z... »

 • APE: Comet serwer oraz kompletny framework javascript. Kompleksowe rozwiązanie Ajax Push.

  posty: 9 komentarze: 4
  Coraz popularniejszym rozwiązaniem w serwisach internetowych jest stosowanie modelu komunikacji Comet , czyli rozwiązania opartego na JavaScript i obiekcie XMLHttpRequest umożliwiające komunikacji server <-> client metodą push. Do niedawna stosowanie metody push w aplikacjach webowych wymagało przeważnie instalacji dedykowanego apletu Javy, który dbał o komunikację tego rodzaju. Rozwiązanie Comet umożliwia komunikację typu push z pominięciem instalacji niestandardowych dodatków do przeglądarki. Comet... »

 • Jak wymusić pobranie pliku przez przeglądarkę

  posty: 19 komentarze: 4
  Czasem zachodzi potrzeba aby plik (nawet tekstowy) został zapisany na dysk, a nie otwarty przez przeglądarkę. Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy poinformować o tym fakcie przeglądarkę wysyłając nagłówek Content-Disposition: attachment. Sposób pierwszy - plik .htaccess <Files pliktekstowy.txt> ForceType application/octet-stream Header set Content-Disposition attachment </Files> Nagłówki można doklejać do wszystkich plików określonego typu, np.: <Files *.pdf>... »

 • Architektura wydajnych serwisów WWW

  posty: 9 komentarze: 4
  Problemy wydajnościowe, z jakimi trzeba się zmierzyć, gdy serwis internetowy zaczyna odnosić sukces to szerokie i bardzo ciekawe zagadnienie. Optymalizacja serwisu oraz architektury hostingu to jedno z najprzyjemniejszych tematów zwłaszcza, jeżeli dotyczą własnego serwisu. Odkopałem dwa materiały wideo z konferencji, na których administratorzy i twórcy dużych systemów internetowych prezentują własne doświadczenia związane z szeroką tematyką wydajności serwisów o dużym ruchu. Pierwszym z... »

 • Macbook Pro 15” 2.4 GHz Core I5 - pierwsze wrażenia

  posty: 19 komentarze: 4
  Prawie rok temu pisałem , że jestem na windzianym odwyku. Muszę powiedzieć, że terapia okazała się nadzwyczaj skuteczna - popadłem w kolejny nałóg :) Kilkanaście dni temu po raz kolejny karta graficzna w moim maczku poszła z dymem. Podobno taki urok tych modeli, ale wcale mnie to nie pociesza. Stanąłem przed wizją kolejnej kosztownej naprawy lub zakupu nowego. Podjąłem decyzję, że nie będę już więcej inwestował w sprzęt, który jak pokazało życie jest zawodny. Czas na nowy. I tu kolejny dylemat - jaki.... »

 • Memcached stats, czyli jak czytać statystyki

  posty: 9 komentarze: 4
  Dla wszystkich, którzy korzystają z Memcached , poniżej krótka ściągawka z opisem pól statystyk zwracanych przez serwer. Do przeglądania statystyk uruchomionej instancji memcached możemy użyć klienta telnet lub netcat: $ telnet localhost 11211 Trying 127.0.0.1... Connected to localhost. Escape character is '^]'. stats STAT pid 1380 STAT uptime 173329 STAT time 1274384300 STAT version 1.2.2 STAT pointer_size 64 STAT rusage_user 29.617851 STAT rusage_system 120.459528 STAT curr_items 70893 STAT... »

 • .htaccess authentication - ściągawka

  posty: 19 komentarze: 4
  Jak sie to robi? Znowu zapomniałem, chyba nigdy się nie nauczę. Za każdym razem muszę szukać rozwiązania choć to zaledwie kilka linijek. Najwyższy czas zrobić sobie ściągawkę. Zaczynamy od utworzenia pliku z danymi autoryzacyjnymi.   $ cd /www/ $ htpasswd -c .htpasswd stasiek New password: Re-type new password: Adding password for user stasiek Gotowe. Aby dodać do pliku autoryzacyjnego kolejnego użytkownika wystarczy pominąć opcję "-c" w ww. poleceniu. Pora na uruchomienie autoryzacji. W pliku... »

 • Prosty system szablonów w PHP

  posty: 1 komentarze: 0
  Jak wiadomo system szablonów pozwala na oddzielenie kodu od wyglądu strony, co jednocześnie ułatwia pracę programistom oraz projektantom stron. Na rynku prym wiedzie Smarty . Niestety, dla mało zaawansowanych programistów nauka korzystania z tego systemu może przysporzyć trochę problemów. A co zrobić, gdy szukamy prostego, zajmującego mało miejsca, prostego w nauce systemu szablonów? Najlepiej napisać samemu! I temu chciałbym poświęcić ten post. Wspólnymi siłami napiszemy klasę,... »

salon404.pl to ...

... platforma hostingowa blogów o tematyce związanej z IT. Zakres tematów blogów jest bardzo szeroki i ukierunkowany jedynie kilkoma bardzo ogólnymi kategoriami tematycznymi takimi jak: software, hardware, internet, wydarzenia, poradnik, recenzje, ... Publikowane posty oprócz kategorii są grupowane przez autorów za pomocą tagów. Posty dotyczą programowania oraz użytkowania oprogramowania, sprzętu oraz jego konfiguracji. Zawierają poradniki oraz ciekawe rozwiązania technologiczne. Informują o wydarzeniach oraz ciekawostkach ze świata IT. Uczą oraz prowokują polemikę ... Platforma pozwala na szybką i prostą rejestrację własnego bloga lub konta, pozwalającego jedynie na udział w dyskusjach. zarejestruj się »
więcej »
R E K L A M A
 

więcej »posty

posty z dnia: »
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

komentarze

więcej »użytkownicyzamknij

logowaniezamknij